«Сходи в майбутнє» — платформа, яка допоможе змінити Україну

04.12.2017

Ідейний натхненник та керівник інноваційно-освітньої платформи «Сходи в Майбутнє»  Ігор Найда впевнений – сучасна молодь цілком може стати основою нової, освіченої української еліти. Потрібно лише спрямувати її в потрібному напрямку. Це завдання взяла на себе платформа нового покоління «Сходи в майбутнє». Ми спробували дізнатися про основні аспекти її діяльності та перспективи, які платформа відкриває для молоді та України.

— Ігоре Володимировичу, як взагалі народилася ідея створення інноваційної платформи «Сходи в майбутнє»?

Розуміння необхідності створення подібного майданчика народилася тоді, коли я почав займатися культурно-мистецькими і суспільно-важливими питаннями. В якийсь момент я зрозумів, що зможу реалізуватися в цій сфері, хоча вже мав за плечима медицинську освіту та лікарський досвід. Але пішов іншим шляхом. Я почав співпрацювати з БФ «Фонд громади Приірпіння»,  став одним із членів його наглядової ради. Чотири роки – з 2010 до 2014 — співпрацював з мером Ірпеня. За цей час вдалося провести низку семінарів, конференцій, круглих столів, присвячених національній ідеї та історичній пам’яті. Разом з краєзнавцями ми видали книжку «Нескорені духом», потім освітньо-патріотичний збірник «Школа патріотизму». Згодом прийшло розуміння, що в основі громадської діяльності  повинні бути покладені три складові – патріотична, культурно-мистецька і благодійна. На цих трьох стовпах  будувався концепт майбутніх «Сходів». І в 2011 році почався проект, який врешті решт вилився в «Сходи в майбутнє». Я маю на увазі «Школу лідерства, менеджементу та самоврядування: європейський вимір».

-Які головні завдання ставила перед собою Школа на той момент?

Найпершим і найважливішим завданням Школи було розвинути у молоді здібності до саморозвитку, самовдосконалення, усвідомлення необхідності самоосвіти та сформувати необхідні для успішного життя компетенції. Ми намагалися вийти за межі того, що вивчається під час навчальних курсів у закладах освіти і у нас це виходило. Я побачив, що в цьому є сенс, що потрібно розширювати коло однодумців. Під час круглих столів, конференцій, семінарів, акцій мені пощастило познайомитися з розумними, відкритими до співпраці людьми та експертами. Це дійсно було моє везіння, адже небажання співпрацювати — звична справа в подібних ситуаціях. Більше того, вважаю, що відмова почути інших — це один із чинників, який заважає Україні зробити прорив.

-Як в подальшому розвивався проект?

У нас було три основних напрямки — самоврядування, освіта і охорона здоров’я.  По кожному з цих напрямків ми почали активно працювати зі студентами і, дякуючи моїм колегам, насамперед Наталії Бовтрук, ми змогли значно просунутися вперед. За цей час сформувався колектив, порядку 20-30 людей, серед яких були Тарас Бебешко, Володимир Дорошенко, Петро Мельник, Іван Міцканюк і ще декілька осіб, які допомагали мені визначити місію, цінності і сформувати те, що сьогодні є «Сходами в майбутнє».

-Як ви вважаєте, що мало вирішальне значення для започаткування такого амбітного проекту?

Найважливішу роль зіграло наше бачення лідерської країни, бажання змін і розуміння, що нам це по силам. Працюючи в «Юрія-Фарм» я  переконався, що все те, що ми знаємо і вміємо, можна практично здійснити: 90% з того, що я планував зробити 10 років назад, було реалізовано. Це дало мені впевненість, що так само можна робити і в громадських справах, якщо діяти з позиції лідерства і менеджменту. Головне – визначити пріоритети та створити ланцюжок дій.

Адже лідерство — це натхнення, це віра в самого себе, в те, що ти здатен реалізувати задумане, це можливість так співпрацювати з людьми, щоб бачити в них тих особистостей, які здатні в командній грі зробити більше, ніж є на даний момент. Все це вже покладено в «Сходи».

Місія, ціль платформи — створити умови вільного прояву особистості.  Ми допомагаємо молоді усвідомити своє призначення, набути вмінь і навичок, необхідних в майбутньому. Бо навички — це квінтесенція спроможності використовувати те, чого ти навчився, що тобі дала природа і що ти вже опанував. Ми намагаємося сформувати покоління свідомих, кваліфікованих фахівців, здатних і спроможних нести персональну відповідальність за себе і за майбутнє. Наша глобальна мета – поєднання потенціалу особистості, суспільства і держави.

-Тобто «Сходи» кардинально відрізняються від звичних навчальних курсів перш за все увагою до особистості та її потенціалу?

Звісно, ми намагаємося сформувати у кожній людині місію і призначення. І всі наші зусилля останні роки спрямовані саме на це. На жаль, в навчальних закладах людину не вчать, як себе зберегти, як з собою жити. Ми намагаємося піднімати ці питання. Щоб жити «по совісті», людина повинна усвідомити необхідність моральних принципів і цінностей як основи всієї життєдіяльності.

-На яку аудиторію розрахована програма?

Наш головний фокус — це активні люди, які готові змінювати країну. Це вчителі і студенти різних навчальних закладів, які виявляють активність щодо співучасті в нашій платформі, це громадські активісти. Наприклад, зараз в Ірпіні ми ведемо проект всеукраїнського рівня. Я є одним із його ініціаторів. Наші партнери – Національна академія медичних наук України та Інститут модернізації змісту освіти. Проект стосується нової методології сертифікації вчителів. Ми працюємо над тим, щоб оцінка педагогічних працівників відбувалася за методом 360 градусів.  Це метод оцінки персоналу за компетенціями, коли співробітник сам себе оцінює, коли його оцінюють люди, яким надаються послуги – діти та батьки, а також ділове оточення – колеги і керівники.  Але для цього ми маємо виробити якості, які необхідні молодій людині через 5-10 років, а потім навчити педагогів розвивати ті якості. Це не є чимось кардинально новим. Подібні проекти вже проводилися. В свій час, я разом з благодійним фондом Богдана Гаврилишина» реалізував проект для дітей «Вісім життєвих компетенцій, що змінюють поведінку». На той час у проекті взяли участь 12 навчальних закладів Києво-Святошинського району та Ірпеня.

Також наші проекти стосуються медпрацівників, зокрема ми готуємо людей, які найближчим часом працюватимуть у лікарському самоврядуванні.

Паралельно «Сходи» є партнером іншого проекту – «Простір можливостей». Це проект корпорації «Юрія-Фарм», який має на меті сприяння професійному та особистісному розвитку студентів медичних та фармацевтичних спеціальностей. Через цей проект ми готуємо наших професійних співробітників. І це не тільки студенти-медики і фармацевти. Це молоді люди, які займаються біотехнологіями, ІТ-технологіями, фізикою, хімією.

-Хто допомагає Вам втілювати у життя ці ідеї, реалізовувати проекти?

Я щасливий, що мені вдалося об’єднати багато однодумців, які прагнуть змінити Україну на краще. Мої колеги — це люди, які працюють задля цього. Це не я один, це велика кількість партнерів. Так,  сьогодні меценатом програми виступає корпорація «Юрія-Фарм». Також є маса партнерів, які здебільшого працюють на волонтерських засадах. Вони, на довірі до «Сходів» як платформи, повазі до себе, зважаючи на соціальну значущість проекту, вкладають свої вміння і навички в молодих людей. Здебільшого ми разом опікуємося освітою та охороною здоров’я, а також соціальними програмами, наприклад, щодо допомоги дітям загиблих воїнів. І зараз ми хочемо все це перевести на системну основу, щоб не обмежуватися фінансовою допомогою, яку надає «Юрія-Фарм», а створювати поле можливостей, давати людям основу для автономного особистісного зростання, розуміння себе і своїх можливостей. Ми хочемо навчати молодих людей тим елементам лідерства, менеджменту, комунікацій, самоврядності, самоуправління і патріотизму, які б допомогли їм стати цілісними особистостями. Що це означає? Це означає, що вони повинні навчитися брати відповідальність і виправдовувати очікування, які на них покладаються. Чи не буде чудово, якщо вони зрозуміють це в двадцять років, а не під кінець життя.

-Тобто розвиток особистості і розбудова державності – елементи однієї системи?

Без лідерів ми не побудуємо успішної країни. Гасло «Сходів» – «Збудуй себе-збудуй державу» — говорить саме за себе.  Платформа має на меті підготувати покоління справжній професіоналів, здатних втілити корисні зміни як в собі, так і в державі. Це є необхідність дня стати лідером і менеджером. Насамперед для себе, бо якщо ти навчишся управляти собою, зможеш управляти іншими. Якщо ти не навчився управляти собою, управління іншими буде неефективним. При цьому ми маємо розробляти як бачення, стратегію, так і тактику. Перефразовуючи великого японського стратега Сунь Дзи, тактика без стратегії — це дорога в нікуди, стратегія без тактики – довгий шлях до перемоги. Має бути і одне, і друге.

-Можете розповісти про конкретн і проекти в цій сфері?

Днями ми зустрічалися з експертами, які готові об’єднати зусилля з метою створення проекту управління змінами і формування проектної команди для надання  пропозицій людям, які приймають рішення в системі охорони здоров’я. Це зрозумілий, ясний концепт, який вже розроблено. Тепер треба його спростити, щоб людям стало ясно, чим ми займаємося.

-Наскільки швидко врахують ці зміни?

Це залежить від того, наскільки грамотно ми себе поведем. Наскільки нас почують (і це теж в більшості залежать від нас) члени Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, Кабінет міністрів і  Президент. Разом з тим ми будемо докладати всіх зусиль аби досягти поставленої мети, робити все, щоб сформувати цінну команду експертів, і не одну. По кожному напрямку має бути свій експерт. Водночас ми розуміємо, що крім експертів повинні бути ще виконавці. Не тільки ті люди, які аналізують ситуацію і готовлять рішення, але й ті, хто їх реалізовує. Повинна бути тактика,  план дій. Це все залежить від нас. Або ми знову виявимося невмілими, або зробимо крок вперед. Хоча, напевно, ми зробимо обидві речі. Це закон процесу управління змінами. Ми будем і самі розвиватися, і будем працювати так, щоб навчити інших. Сьогодні важливо поєднати зусилля. Люди вже до цього готові. «Сходи» працюють як раз для того, щоб молоді люди, якими ми займаємося, які мають сумління, відповідальність, частоту душі, навчилися багато чого робити. Таких людей все більше і більше. Тому ми маєм чітко діяти, використовуючи науку і практику управління змінами. Це тривалий шлях, але навіть зараз ми не одинокі. В нас багато партнерів, з якими ми багато в чому сходимося в позиціях, які живуть по таким самим принципам і цінностям, які навчилися працювати, вміють це роботи, і зараз настав той період, коли потрібно перетворювати здобутий досвід в результат.

-Чи готуються найближчим часом нові проекти?

На даний момент важливим напрямком для нас є поглиблення співпраці з дітьми загиблих воїнів в рамках платформи «Люди допомагають людям».  Під опікою платформи знаходиться більше 250 родин, яким постійно надається фінансова допомога. Сьогодні ми працюємо над ще однією формою підтримки — організацією заходів, до яких залучають дітей загиблих воїнів. Зокрема вже традиційним стало проведення майстре-класів та аукціонів дитячих робіт. В найближчий час плануємо розширити проект. За ініціативи Юлії Бережко-Камінської разом з нашою Школою журналістику і PR буде створена дитяча газета. Поки вона буде виходити в електронному вигляді, далі вийдем на друкований.

Також вже говорив про освітній проект, який ми започатковуємо з Національною академією медичних наук та Інститутом модернізації змісту освіти. Він розрахований на 3-4 роки.

Ще один новий проект  – це експертне забезпечення нової системи охорони здоров’я. Крім того, не так давно розпочався проект з формування нового освітянського простору в Приірпінні.

Але загалом ми не тільки започатковуємо нові проекти і програми, але й продовжуємо і поглиблюємо існуючі. Наприклад, продовжується робота по «Школі патріотизму», яка включає як проведення регіональний  і  всеукраїнських заходів, так і видавництво  літератури. Відбувається співпраця з поширення поваги до лікаря, зокрема з оргкомітетом Ордену Святого Пантелеймона, а також з людьми, які хочуть створити Національний центр підготовки вищих керівних кадрів у системі охорони здоров’я. Це все «Сходи в майбутнє» — платформа, яка допоможе змінити Україну.

 

Додати коментар

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований. Обов’язкові поля відмічені *

facebook.com/futureshody
futureshody@gmail.com
050 360 48 67